Jak układać płytki na ścianie?
Wykończenie ścian to jeden z ostatnich etapów prac, który w dużym stopniu decyduje o odbiorze wizualnym całego budynku. Właśnie dlatego warto dokładnie przemyśleć wybór materiału i sposób jego montażu. Przekonaj się, jak układać płytki cegiełki, aby prezentowały się ciekawie przez wiele lat.

Jakie są zasady układania płytek Izoflex?
Układanie płytek na ścianie dzięki systemowi Izoflex może stać się czystą przyjemnością. Lekkie płytki elewacyjne nie sprawiają trudności montażowych. Prace obróbkowe są bardzo łatwe – do przycięcia wystarczy nożyk do tapet bądź nożyczki. Możliwość docinania do pożądanego rozmiaru ogranicza straty materiału do minimum, umożliwiając wykorzystanie go praktycznie w całości. Płytki elastyczne nie pękają podczas upadku, a ich wysoka odporność na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych i brak konieczności dodatkowego impregnowania sprawiają, że przy prawidłowym montażu mogą zdobić elewację przez długie lata.
Rozmierzanie płytek – od czego zacząć?
Przemyślany układ płytek na ścianie to niewątpliwe najważniejszy krok do uzyskania perfekcyjnych wykończeń, pozwalający na uniknięcie niespodzianek montażowych, np.: pozostających małych fragmentów do wyklejenia. Niewielkie docinki na krawędziach bądź przy oknach czy drzwiach z pewnością nie będą prezentowały się atrakcyjnie. Dokładne zmierzenie powierzchni ściany i rozplanowanie układu bez wątpienia umożliwi równomierne zgubienie zbędnych centymetrów na fudze. Miejscami szczególnie istotnymi pod względem zaplanowania klejenia płytek są m.in.:
- narożniki,
- obramowania okien i drzwi,
- otwory wentylacyjne.
Dobrym pomysłem przy wyborze najlepszego sposobu montażu może okazać się próbne ułożenie, polegające na rozłożeniu kilku płytek na podłodze w różnych wariantach. Dzięki takiej wizualizacji możliwe także będzie skrupulatne przeliczenie płytek do przycięcia.
Przygotowanie ścian pod płytki – o czym pamiętać?
Podłoże przed montażem powinno być pozbawione wszelkich pęknięć i nierówności, a także oczyszczone z kurzu. Warto zastosować grunt przygotowujący powierzchnię pod płytki, szczególnie kiedy wymaga ona poprawy przyczepności, zmatowienia bądź zmniejszenia nasiąkliwości.
Układanie płytek – od góry czy od dołu?
Klejenie elastycznych płytek na ścianie, w przeciwieństwie do klinkieru, zaczyna się od góry. Zapobiega to pobrudzeniu przy nakładaniu kleju położonych już warstw cegiełek.
Czym są wiązania cegieł?
Wiązanie to sposób ułożenia cegiełek, mający duży wpływ na ostateczną wartość estetyczną elewacji. Nasze płytki elewacyjne dostępne są w najpopularniejszej szerokości 65 mm, dzięki czemu świetnie oddają piękno tradycyjnych, ceglanych murów. W łatwy sposób można je dociąć i zastosować w wielu różnych wariantach.
Istnieje sporo ciekawych sposobów na klejenie cegiełek. Wzory układania płytek na ścianie różnią się między sobą przede wszystkim ich rozmieszczeniem.
Wiązanie wozówkowe
Klasyczne wiązania, wykorzystujące dłuższy bok cegły, są najbardziej popularne i najchętniej stosowane ze względu na łatwość i szybkość wykonania. W efekcie na ścianach powstaje jednolity, powtarzalny wzór, akcentujący pionowe (kolumnowe) bądź ukośne przesunięcie płytek cegiełek w kolejnych rzędach o odpowiednią długość. Najczęściej wybierane jest przemieszczenie o ½, czyli ustawnie w taki sposób, by pionowe spoiny zawsze znajdowały się w połowie płytki poniżej.
Szczególnym wariantem jest wiązanie płytkowe, polegające na układaniu płytek jedna pod drugą, zachowując ciągłość zarówno w spoinach pionowych, jak i poziomych.
Wiązania łączone
Wiązania wykorzystujące zarówno dłuższy, jak i krótszy bok cegły występują w wielu różnych odmianach. W każdym rodzaju wzory są układane regularnie w powtarzalnych i określonych modułach. Najbardziej znane są wiązania:
- flamandzkie – naprzemienne układanie całych i przeciętych na pół płytek, przypominające szachownicę,
- kowadełkowe – naprzemienne układanie między połówkami dwóch całych płytek, tworzące regularne, powtarzające się kształty kowadełek,
- holenderskie – naprzemienne układanie całych i przeciętych na pół płytek w jednym rzędzie, a w kolejnym wyłącznie połówek,
- gotyckie – układanie naprzemiennie całych i przeciętych na pół płytek, przy czym połówki tworzą kolumny, w których każda płytka zostaje przesunięta o połowę długości względem tych umieszczonych nad oraz pod nią,
- krzyżowe – naprzemiennie układanie całych i przeciętych na pół płytek w taki sposób, aby powstał kształt podobny do krzyża.
Oryginalne pomysły
Płytki elastyczne, ze względu na możliwość łatwego przycięcia nożyczkami, świetnie sprawdzą się przy wyklejaniu zarówno klasycznych, jak i oryginalnych wiązań. Ułożenie płytek bez fug pionowych można podziwiać na ścianach jednego z naszych obiektów referencyjnych. Nieszablonowe wiązania mogą być stosowane nie tylko na całych elewacjach, ale także na ich wybranych fragmentach, np.: przy oknach, drzwiach bądź bramach garażowych, nadając projektowi wyjątkowego efektu dekoracyjnego. Kombinacje różnych rodzajów wiązań sprawią, że wykończenia będą prezentowały się estetycznie i ciekawie.
Prezentowana przez nas mnogość wzorów, różniących się kolorystyką, fakturami i rozmiarami z pewnością sprzyja znalezieniu odpowiedniego rozwiązania. Klasyczne barwienia i zdobienia bez wątpienia będą dekorowały wykończenia przez długi czas.