Zamów próbkę
17 lutego 2023

Jak dobrać kolor fugi do płytek?

Fuga, mimo swoich niewielkich rozmiarów, odgrywa istotną rolę w wyglądzie ścian. Zastosowany odcień może odmienić nie tylko odbiór płytki ściennej, ale także całej aranżacji. Przekonaj się, jaki kolor fugi do płytek zastosować, aby wykończenie prezentowało się wspaniale.

Jak dobrać kolor fugi do płytek?

Możliwości na dobieranie koloru fugi do płytek

W naszej technologii klej służy jednocześnie do mocowania płytek oraz do fugowania, pełniąc funkcję praktyczno-estetyczną. Pod względem użytkowym zabezpiecza krawędzie cegiełek i zapobiega dostawaniu się pod spód wody, chroniąc je przed odpadaniem. Natomiast jako tło dla pojedynczych płytek stanowi bardzo ważny element wizualny całej aranżacji. Kolor fugi przede wszystkim dopełnienia wykończenia ścian i wystroju, dlatego warto dopasować go zarówno do barwienia oraz wielkości płytek, jak i miejsca zastosowania. Właściwy, przemyślany wybór z pewnością podkreśli urok cegiełek i doda charakteru aranżacji. 

Dobór koloru fugi do płytek warto zacząć od zastanowienia się, jaką rolę ma on pełnić. Różne możliwości łączenia pozwalają osiągnąć odmienne efekty – stonowania bądź dodatkowego zaakcentowania wyjątkowości płytek. 

Fuga w takim samym bądź zbliżonym odcieniu

Dopasowanie fugi do płytek umożliwia osiągnięcie spójnej, harmonijnej powierzchni. Ujednolicenie kolorystyki tych dwóch elementów pozwala ukryć łączenia między pojedynczymi cegiełkami i optycznie powiększa pomieszczenie. Takie rozwiązanie cieszy się popularnością ze względu na schludny wygląd i łatwość dobrania fugi do jednolitych wzorów płytek. 

Przy różnobarwnych, bogato zdobionych cegiełkach warto postawić na fugę pasującą do jednego z zastosowanych odcieni na powierzchni płytek. Dzięki utrzymaniu spoin w tonacji cegiełek podkreślony zostaje podział pomiędzy poszczególnymi płytkami. Jasne, lżej nasycone kolory fugi łagodzą wyrazistość płytek, natomiast ciemne, mocniejsze barwy sprawiają, że delikatne cegiełki nabierają charakteru. 

Fuga w kontrastujących kolorach 

Wyraziste spoiny niewątpliwie pozwalają tworzyć wyjątkowe aranżacje z mocnym akcentem. Taki odznaczający się element świetnie ociepla ściany, wydobywając głębię koloru płytek, uwydatniając ich wzór, podkreślając kształt, rozmiar, fakturę bądź zastosowane wiązanie

Kontrastowa fuga z pewnością sprawdza się przy mozaice, doskonale uwidaczniając każdą płytkę z osobna. Warto jednak pamiętać, że ten sposób łączenia kolorów może dominować cały wystrój, zaburzając odcień cegiełek i odwracając uwagę od ich faktur. Oryginalny odcień fugi można wprowadzić poprzez nawiązanie do pozostałych elementów aranżacji, osiągając ciekawy efekt. Odważne kontrasty mogą posłużyć także do podziału pomieszczenia na strefy funkcjonalne, jednocześnie pozostawiając je całkowicie spójnym. 

Warto postawić na kolorystykę dopasowaną do dominującego stylu aranżacyjnego. Na kartach poszczególnych płytek zamieszczone są efekty fugi, przedstawiające jak prezentują się połączenia cegiełek z danym kolorem fugi. Dzięki wizualizacji możliwe będzie stworzenie idealnego zestawienia. 

Efekt fugi

Fuga w neutralnej barwie

Klasyczne, stonowane barwy ziemi (szarości, beże), bez wątpienia stanowią bezpieczne tło dla każdego koloru i wielkości płytek. Te uniwersalne odcienie dyskretnie wypełniają łączenia i subtelnie eksponują piękno cegiełek, nie przytłaczając wystroju. 

Jaki kolor fugi dobrać do płytek?

Warto pamiętać, że nie istnieją uniwersalne zasady dobierania koloru fug do płytek. Zestawienie tych dwóch elementów powinno przede wszystkim pasować do przewodniego stylu wystroju. W nowoczesnych aranżacjach najlepiej sprawdzą się płytki w ponadczasowych odcieniach bieli, szarości i czerni, natomiast w tradycyjnych wystrojach doskonałe będą beżowe, piaskowo-żółte, ceglasto-czerwone bądź brązowe cegiełki. 

Kolor płytek
Kolor kleju-fugi
biel
biały (200), jasnoszary (203), ciemnoszary (202), antracytowy (222)
szarość
biały (200), jasnoszary (203), szary (211), ciemnoszary (202), antracytowy (222), jasnobeżowy (204)
czerń
biały (200), ciemnoszary (202), antracytowy (222), beżowy (205)
beż
biały (200), szary (211), antracytowy (222), jasnobeżowy (204)
żółć
jasnoszary (203), ciemnoszary (202), antracytowy (222), jasnobeżowy (204)
czerwień
biały (200), jasnoszary (203), szary (211), ciemnoszary (202), antracytowy (222), jasnobeżowy (204), beżowy (205)
brąz
biały (200), ciemnoszary (202), antracytowy (222), jasnobeżowy (204), beżowy (205)

Jaki kolor fugi do białych płytek?

Kolorem fugi, który doskonale pasuje do białych płytek, bez wątpienia jest klasyczna biel, dla której świetną alternatywę stanowi jasna szarość. Dzięki tak prostym połączeniom można osiągnąć efekt lekkości, rewelacyjnie podkreślając drobność cegiełek, dekoracyjność faktur bądź wzoru mozaiki. Oryginalnym rozwiązaniem są natomiast fugi w odcieniach subtelnie kontrastującej, ciemnej szarości oraz odważnego, wyrazistego antracytu, które dodają charakteru wspaniałej, białej powierzchni płytki. 

Jaki kolor fugi do szarych płytek?

Jednobarwne, szare płytki bardzo dobrze prezentują się na białym tle, które zapewnia urok minimalistycznym wykończeniom. Doskonale sprawdzają się również kombinacje typu monokolor, łączące różne odcienie szarości – od jasnych, poprzez ciemniejsze, aż do antracytowych – które pozwalają osiągnąć efekt spójności. Świetnym pomysłem może okazać się zastosowanie fugi w ciepłym odcieniu beżu, który doda przytulności zarówno samym płytkom, jak i całej aranżacji. Niejednolite szarości i wzory na powierzchni cegiełek można zestawić z fugą w jednym z odcieni płytki, która doda ścianom ekstrawagancji. 

Jaki kolor fugi do czarnych płytek?

Ciemne, czarne płytki to niezwykle wdzięczny element kompozycji, który w prosty sposób łączy się z różnymi kolorami fug. Wspaniałym tłem niewątpliwie jest antracyt, akcentujący nowoczesność wykończeń. Równie dobrze sprawdza się ciemnoszary odcień, który subtelnie wyróżnia podział między pojedynczymi płytkami. O wiele odważniejsze połączenie stanowi biel, która wydobywa wyrazistość koloru płytki, bądź naturalny beż, który świetnie ociepla aranżację.

Jaki kolor fugi do beżowych płytek?

Cegiełki utrzymane w stonowanej kolorystyce beżu doskonale prezentują się w minimalistycznych zestawieniach. Subtelne barwienia świetnie podkreśla fuga w perfekcyjnie dopasowanych, naturalnych, jasnych odcieniach. Uniwersalność beżu pozwala na tworzenie wielu wyjątkowych połączeń z białym, szarym, czy ciemnym, kontrastującym tłem. Jaśniejsze odcienie nadają całości niezwykle przytulnego charakteru, natomiast wyraźniejsze świetnie akcentują delikatność cegiełek. 

Jaki kolor fugi do żółtych płytek?

Piaskowo-żółte płytki, ze względu na wesołe, słoneczne barwienia, nie potrzebują dodatkowej dekoracyjności. Właśnie dlatego jako tło do nich bardzo dobrze pasują klasyczne odcienie łagodnej, jasnej szarości i naturalnego beżu, które nie odznaczając się, tworzą spójne i harmonijne połączenia. Wspaniały efekt wyrazistości zapewniają natomiast ciemnoszare i antracytowe fugi, dodające całości akcentu nowoczesnej klasyki. 

Jaki kolor fugi do starej cegły?

Ręcznie robione, czerwone płytki stylizowane na ponadczasową, starą cegłę idealnie komponują się z fugą w różnych odcieniach beżu i szarości. Neutralne tło doskonale wydobywa atuty kolorystyczne i fakturalne pojedynczych cegiełek. Świetnie sprawdzają się także kontrastująca biel bądź nowoczesny antracyt – te kolory tworzą wyraziste obramowanie pojedynczych płytek, zapewniające wrażenie uwypuklenia i podkreślenia faktury.

Jaki kolor fugi do brązowych płytek?

Brązowe cegiełki bardzo dobrze wypadają na jasnej i ciemnej fudze. W zależności od oczekiwanego efektu można postawić na harmonijnie naturalny klimat, który gwarantuje delikatne, beżowe tło bądź eleganckie połączenie z ciemnoszarą fugą. Dobierając oryginalną, białą fugę, można uwydatnić wspaniałą kolorystykę płytek, natomiast wyrazistym antracytem można dodać aranżacji gustownego wyglądu, który świetnie komponuje się z rozmaitymi aranżacjami.  

Odpowiednio dopasowana fuga z pewnością stanowi ciekawe uzupełnienie płytek, doskonale z nimi współgrając na zasadzie podobieństwa bądź kontrastu kolorystycznego. 

Przeczytaj także:

Inesta sp. z o.o. – wyłączny dystrybutor płytek Izoflex © 2023
projekt i wykonanie: DST DESIGN