Zamów próbkę
6 lipca 2023

Jak wykończyć zewnętrzne narożniki w systemie Izoflex?

Prawidłowy montaż, zgodny z zaleceniami producenckimi, bez wątpienia ma istotne znaczenie w kwestiach wyglądu i trwałości całego systemu Izoflex. Sprawdź, jak wykończyć narożniki płytek, aby cieszyć się dekoracyjnym efektem przez długi czas.

Jak wykończyć zewnętrzne narożniki w systemie Izoflex?

Jak połączyć płytki na narożnikach?

Lekkie płytki elastyczne, ze względu na zalety materiału i bezproblemową obróbkę, podnoszą komfort i wpływają korzystnie na szybkość pracy. Warto pamiętać, że elastyczne płytki elewacyjne należy wyklejać od góry ściany, aby nie ubrudzić niższych warstw przy nakładaniu kleju, zaczynając od narożników. Istnieją trzy możliwości ich wykończenia: 

  • „na styk”, 
  • poprzez wykorzystanie gotowych płytek kątowych,
  • poprzez doginanie płytek na krawędziach. 

Metoda „na styk”

Najprostszym sposobem na wykończenie narożników płytek z pewnością jest łączenie „na styk”. Ta metoda wzbudza sympatię ze względu na swoją uniwersalność (sprawdza się praktycznie przy każdym wzorze płytek), szybki czas pracy, łatwość montażu i zadowalający efekt końcowy. 

Wystarczy przyciąć płytki nożyczkami lub nożykiem do tapet, a następnie przyłożyć je do siebie wewnętrznymi stronami „na styk” po dwóch stronach naroża. Po wyschnięciu kleju-fugi należy zamaskować miejsce łączenia dedykowaną masą uzupełniającą w bazowym kolorze płytek, którą dodajemy gratisowo do każdego zamówienia. Dzięki zasmarowaniu szczelina między zewnętrznymi krawędziami płytek pozostanie odporna na przenikanie wody, a całość będzie przypominała prawdziwą cegłę. Łączenie płytek w tej metodzie nie powinno być dostrzegalne z odległości kilku metrów. 

Przy tym sposobie montażu doskonale sprawdzą się standardowe płytki o długości 240 mm, bądź dłuższe – 360 mm. Narożnik wykonany tą metodą bez wątpienia wygląda naturalnie, ponieważ ostre wykończenia do złudzenia przypominają prawdziwą cegłę. Metoda „na styk” została zaprezentowana w naszym filmie instruktażowym

Gotowe narożniki do płytek 

Przy niektórych kolorach zalecamy skorzystanie z prefabrykowanych płytek kątowych, które zostają dogięte już na etapie produkcji pod kątem 90 stopni. Ten sposób rekomendujemy przede wszystkim przy skomplikowanych wzorach i wielokolorowych mieszankach, tj.: 2069 Odessa, 7014 Bergen, 6073 Porto, przy których zastosowanie masy uzupełniającej niewątpliwie byłoby kłopotliwe. W przypadku wielobarwnych mieszanek konieczne przed przystąpieniem do pracy byłoby przebranie płytek i wybranie tych, których wykończenia pozwolą na zastosowanie jednokolorowej masy. 


W tej metodzie należy wykleić gotowe narożniki, układając naprzemiennie płytki kątowe (raz krótszym, a następnie dłuższym bokiem) i dociskając je do kleju-fugi całą powierzchnią. Specjalne płytki narożnikowe, w zależności od życzenia klienta, możemy wykonać do każdego wzoru, jednak ich cena jest wyższa od prostych płytek.

Metoda doginania płytek

Ostatnią metodą jest łączenie płytek w narożnikach poprzez doginanie, które doskonale sprawdzi się także podczas montażu na okrągłych powierzchniach, np. słupach czy doniczkach. Można do tego wykorzystać dłuższe płytki w wybranym kolorze.

Przy wyborze tej metody należy po wcześniejszym podgrzaniu dogiąć płytkę na narożniku. Można skorzystać z opalarki bądź suszarki. Można także położyć płytkę na ciepłym kaloryferze lub zostawić ją na krótką chwilę na słońcu. Pod wpływem ciepła płytka uzyska większą elastyczność, co ułatwi doginanie jej do pożądanego kształtu. Odpowiednia temperatura zapobiega także zarysowaniom podczas zaginania. W efekcie narożnik staje się lekko półokrągły, przez co odbiega wyglądem od prawdziwej cegły. Ewentualne mikropęknięcia można zamaskować masą uzupełniającą, którą dołączamy do zamówień bezpłatnie. 

Ten sposób, ze względu na czasochłonność i konieczność podgrzewania każdej płytki wykorzystanej na narożniku, zalecamy jedynie do mniejszych projektów, gdzie możliwe jest skrupulatne kontrolowanie przebiegu prac. Płytki, które nie zostaną podgrzane przed zgięciem, z większym prawdopodobieństwem będą pękać, wymagając użycia masy uzupełniającej. 

Najpopularniejszą z wymienionych metod jest łączenie płytek „na styk”. Wielu naszych klientów wykorzystuje ją nawet w przypadku wielobarwnych mieszanek, do których produkujemy gotowe narożniki. 

Przeczytaj także:

Inesta sp. z o.o. – wyłączny dystrybutor płytek Izoflex © 2023
projekt i wykonanie: DST DESIGN