Zamów próbkę
7 stycznia 2023

Jak dobrać kolor elewacji do dachu?

Elewacja domu, ze względu na pełnioną funkcję reprezentacyjną, powinna być spójnie zestawiona z pozostałymi elementami wykończeniowymi. Efektowne połączenia gwarantują estetyczny wygląd i niezwykłą praktyczność budynku. Przekonaj się, o czym warto pamiętać podczas dopasowywania elewacji do dachu.

Jak dobrać kolor elewacji do dachu?

Wykończenie elewacji – od czego zacząć?

Nieodpowiednio dobrane barwy poszczególnych elementów wykończeniowych mogą wpłynąć negatywnie na całą bryłę. Ściany zewnętrzne i dachówka stanowią bazę aranżacyjną, rzutującą na finalny wygląd budynku. Ich kolorystyka kształtuje charakter nieruchomości, dlatego istotne jest zestawienie ze sobą komponentów dodających jej atrakcyjności. Wybierając kolor elewacji i pokrycia dachowego, warto w pierwszej kolejności zapoznać się z wykończeniami sąsiadujących domów. Dzięki temu budynki, ze względu na zbliżone odcienie, będą harmonizowały ze sobą. Warto jednak zadbać o wyróżnienie swojej posiadłości np. poprzez zastosowanie oryginalnych materiałów wykończeniowych bądź montaż fascynującego oświetlenia, które wydobędzie walory elewacji po zmroku.

Na etapie wyboru zadaszania warto sprawdzić plany zagospodarowania przestrzennego, w których mogą być zawarte konkretne wytyczne dotyczące kształtu oraz koloru dachu. 

Otoczenie domu – zieleń czy przestrzeń miejska?

Odpowiednia kolorystyka doskonale wtopi budynek w otoczenie, sprawiając, że stanie się on integralną częścią krajobrazu. Właśnie dlatego dobrym pomysłem jest wyodrębnienie grupy odcieni podobnych do pobliskiej przestrzeni i zastosowanie ich na elewacji. Jeśli budynek znajduje się pośród zielonej roślinności, to najodpowiedniejsze do wykończenia będą inspirowane naturą barwy ziemi, np.:

  • ziemiste beże,
  • drewniane brązy,
  • piaskowe żółcie,
  • zgaszone zielenie.

W przypadku ulokowania budynku w przestrzeni miejskiej świetnie sprawdzą się nowoczesne kolory elewacji, tj.: biel czy szarość. 

Jak dobrać kolor elewacji do koloru dachu?

Różne style architektoniczne wyróżniają się określonymi cechami charakterystycznymi, które niewątpliwie ułatwiają dopasowanie kolorów elewacji i dachu. W tradycyjnych projektach sprawdzą się klasyczne dachy w ciepłych odcieniach czerwieni bądź brązu uzupełnione przede wszystkim jasnym wykończeniem ścian. Nowoczesne, minimalistyczne budownictwo doskonale uwypukla dachy w zimnych odcieniach szarości bądź czerni, skrywających łatwość komponowania z wieloma kolorami elewacji. 

Czerwony dach – jaka elewacja?

Wyjątkowa dachówka ceglasta daje wiele możliwości aranżacyjnych. Z pewnością ponadczasowe jest połączenie czerwieni na dachu i jasnych elewacji w odcieniach bieli, kremu bądź beżu. Świetnie sprawdzą się także ciepłe, piaskowe barwy i słoneczne żółcie, które podkreślą klasykę wykończeniową. Elewacja piaskowa rewelacyjnie wygląda w połączeniu z dachówkami w jasnych odcieniach czerwieni, nadającymi budynkowi elegancji. Nowoczesnego charakteru bez wątpienia dodadzą szarości, natomiast monochromatyczne zestawienia zapewnią niepowtarzalność.

Brązowy dach – jaka elewacja?

Gustowna, brązowa dachówka w łatwy sposób komponuje się z wieloma różnymi kolorami elewacji. Neutralna barwa bardzo dobrze odnajduje się zarówno w stonowanych, jak i kontrastujących zestawieniach. Doskonałym rozwiązaniem na ściany zewnętrzne są odcienie śmietankowej bieli, jasnego beżu, pastelowej żółci, subtelnych szarości czy naturalnego kamienia bądź cegły. Elewacja kamienna lub ceglana świetnie współgra z wyrazistymi, brązowymi dachami, gwarantując oryginalny efekt.

Zielony dach – jaka elewacja?

Nieoczywista, zielona dachówka prezentuje się atrakcyjnie przede wszystkim w towarzystwie naturalnych barw z palety ziemi. Niezawodne są delikatne żółcie, ciepłe beże, kremowe biele, pastelowe szarości i ceglane czerwienie. Warto urozmaicić elewację o elementy o drewniane albo kamienne akcenty, świetnie harmonizujące całość. Mogą to być np.: cokoły, obramowania okien czy wydzielone strefy wejścia. 

Szary dach – jaka elewacja?

Uniwersalna dachówka grafitowa rewelacyjnie współgra z większością kolorów, umożliwiając stworzenie intrygującego efektu końcowego. Kapitalnie dopełnia monochromatyczne, szare elewacje, a także sprawdza się w zestawieniu z klasyczną bielą, jasnymi odcieniami beżu i żółci. Budynek, w zależności od zastosowanej kompozycji kolorystycznej, zyska zupełnie inny charakter.

Czarny dach – jaka elewacja?

Szykowna, czarna dachówka perfekcyjnie sprawdza się zarówno w klasycznych wykończeniach w połączeniu z kontrastującą bielą, jak i nowoczesnych zestawieniach z charakternymi szarościami bądź brązami. Alternatywą dla śnieżnych, sterylnych tonów są pokrewne odcienie bieli, rozjaśnionego piasku i delikatnego beżu. Świetnie sprawdzą się także pastele i ceglana czerwień.

Perfekcyjnie zestawione dachy i elewacje to kwintesencja ponadczasowej elegancji. Planując wykończenie domu, warto wziąć pod uwagę zarówno pozostałe elementy zewnętrzne, jak i otoczenie.

Przeczytaj także:

Inesta sp. z o.o. – wyłączny dystrybutor płytek Izoflex © 2024
projekt i wykonanie: DST DESIGN